slider
slider
slider
slider

157. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego – Puławy – dn. 02.02.2020 r.

Bohaterowie największego w dziejach Polski pod zaborami zrywu powstańczego z 1863 r. zostali uczczeni przez mieszkańców Ziemi Puławskiej podczas Mszy Św. w Kościele p.w. Św. Br. Alberta, koncelebrowanej pod przewodnictwem Proboszcza ks. Pawła Kuzioły.

Druga część uroczystości miała miejsce pod figurą Św. Br. Alberta – Adama Chmielowskiego, uczestnika walk powstańczych, który w składzie Oddziału Puławskiego, dowodzonego przez gen. Michała Heydenreicha „Kruka” wyruszył na szlak bitewny.

Zgromadzeni pod figurą Patrona Parafii i Miasta wierni oddali hołd uczestnikom Powstania, składając wiązanki kwiatów i zapalając znicze, natomiast w cokole figury została umieszczona urna z ziemią z pola bitewnego w Sosnowicy.

Spotkanie zaszczyciły poczty sztandarowe ze szkół i stowarzyszeń na czele z pocztem wystawionym przez Światowy Związek Żołnierzy AK – WiN Koło w Puławach oraz Radę Miasta Puławy.

W uroczystości wzięły udział liczne delegacje na czele z Posłem na Sejm RP, prof. Krzysztofem Szulowskim oraz Starostą Powiatu Puławskiego, Danutą Smagą.

Koordynatorem spotkania było Puławskie Towarzystwo Tradycji Narodowych.

 

Tomasz Kraszewski