slider
slider
slider
slider

Zapraszamy do I LO i do internatu!

„Hazard? Nie daj się wciągnąć!” – akcja edukacyjna KAS 2022

Pod pojęciem hazardu rozumiemy wszystkie gry i zakłady pieniężne, w których o wygranej decyduje przypadek. Hazard jest szczególnie niebezpieczny dla młodych. Nieświadomi zagrożenia młodzi ludzie traktują hazard w sieci jako niewinną formę rozrywki. Dlatego istnieje poważny problem wykorzystywania Internetu przez podmioty organizujące nielegalne gry hazardowe.

Organizatorzy nielegalnych kasyn w Internecie często oferują nowym graczom możliwość grania za darmo, aby ich zachęcić, a w konsekwencji uzależnić od gry za pieniądze. Popularnym zjawiskiem jest również oferowanie nagród w postaci wirtualnych żetonów, którymi gracze mogą posługiwać się podczas kolejnych gier. Witryny internetowe oferują różnego rodzaju nielegalne gry, w tym ruletkę i pokera, a kolorowa grafika z realistycznym dźwiękiem i obrazem może być bardzo atrakcyjna dla młodych osób.

Nie bez znaczenia pozostają też emocje gracza związane z rywalizacją. To wszystko sprawia, że hazard online, nawet bez pieniędzy, może być przez młodzież postrzegany jako wciągający i ekscytujący. Jednocześnie osoby niepełnoletnie są bardziej podatne na negatywne zjawiska płynące z Internetu, w tym uzależnienie od hazardu. Uzależnienie takie jest chorobą, której skutki dotykają nie tylko graczy, ale także ich rodziny i najbliższych.

Podobnie jak w przypadku innych uzależnień, w hazardzie również na początku pojawia się spora dawka ekscytacji, szczególnie po pierwszych wygranych. Młodzież chce w ten sposób zyskać uznanie i podziw rówieśników. Hazard jest też sposobem na nudę oraz ucieczkę od codziennych problemów. Jeżeli młody człowiek gra okazjonalnie i w każdej chwili może zrezygnować to nie ma jeszcze powodu do obaw. Problem zaczyna się w momencie, kiedy granie zaczyna dominować w jego życiu, podporządkowując sobie jego samopoczucie i zachowanie.

MITY I FAKTY NA TEMAT HAZARDU

MIT 1: Istnieją systemy pozwalające przewidzieć wynik losowania.

FAKT 1: Każdy numer możemy wylosować z takim samym prawdopodobieństwem.

MIT 2: Nałogowy hazardzista gra codziennie.

FAKT 2: Nałogowy hazardzista może grać rzadko ale jak już zacznie to nie może przestać.

MIT 3: Dzięki hazardowi można łatwo zarobić pieniądze.

FAKT 3: Niestety uprawiając hazard dużo więcej tracimy niż zyskujemy, kasyna i salony gier muszą zarobić!

NIECH HAZARD NIE STANIE SIĘ TWOIM PROBLEMEM!

NIE DAJ SIĘ WCIĄGNĄĆ!!!

Ewa Sołtys
Teresa Bogusz
Jerzy Pecio