slider
slider
slider
slider

Międzynarodowa wymiana w I LO im. Ks. A. J. Czartoryskiego

Grupa ponad 20 uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. A.J. Czartoryskiego w Puławach oraz Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Klasyk” w Puławach w dniach 12 listopada – 17 listopada 2018 roku przebywała w ramach międzynarodowej wymiany I LO we Włoszech.

Jest to już trzecie tego typu przedsięwzięcie zorganizowane w porozumieniu naszej szkoły ze szkołą średnią Galileo Galilei w Avigliana (północny region Włoch). Celem wyjazdów i bezpośrednich kontaktów pomiędzy placówkami jest umożliwienie poznawania kultury, tradycji, realiów współczesnego świata m.in. poprzez indywidualne zakwaterowanie uczestników  w rodzinach goszczących. Wizyty te stanowią jednocześnie znakomitą okazję do praktycznego wykorzystania umiejętności językowych w komunikacji z partnerami włoskimi, ich rodzinami oraz uczestniczącymi  nauczycielami.

Atrakcją tegorocznego wyjazdu były wspólne wycieczki grupy polskiej i włoskiej do Mediolanu i Turynu. Tak więc młodzież zwiedziła malowniczy zamek Sforzów (Castello Sforzesco), a następnie spacerując pośród pełnych wigoru i uroku ulicach Mediolanu dotarła do sławnej Katedry Duomo w centrum miasta. Wizyta z przewodnikiem po katedrze i spacer po jej dachu pozwala zrozumieć, dlaczego właśnie to miejsce odwiedzane jest każdego roku przez ponad 6 milionów turystów z całego świata. Katedra Duomo jak podaje przewodnik, to czwarty co do wielkości obiekt kościelny na świecie.

Kolejny dzień dla uczestników stanowił wyjazd do Turynu, gdzie gospodarze zorganizowali uczestnikom zwiedzanie Muzeum Kinematografii  (Museo Nazionale del  Cinema), które jest wyjątkowym miejscem dla miłośników małego i dużego ekranu. Ciekawostką jest, pomijając unikalny charakter miejsca jako muzeum filmu, że budynek ten przez długie lata uznawany był jako najwyższa budowla na świecie wybudowana z cegły.

Program wizyty naszej grupy w Avigliana obejmował również wspólne zajęcia o charakterze artystycznym i sportowym, zwiedzanie zabytkowych części miasta. Całości tego wydarzenia towarzyszyła oficjalna wizyta na zaproszenie burmistrza miasta Avigliana – Pana Andrea Archina, który ze szczególną serdecznością przyjął grupę z Puław. Wspominając niedawną uroczystość jubileuszu 100-lecia I LO im. Ks. A.J. Czartoryskiego to właśnie prezydent miasta Avigliana miał przyjemność osobiście uczestniczyć w uroczystościach jako reprezentant włoskiej delegacji przybyłej na zaproszenie Dyrekcji I LO.

Jesteśmy pełni nadziei, że kontakty, pomiędzy I Liceum Ogólnokształcącym oraz szkołą średnią we Włoszech, nawiązane kilka lat temu będą stanowiły trwały punkt działalności naszej szkoły. Planowany termin przyjazdu grupy włoskiej to maj 2019. Czynimy kroki, aby w niedługim czasie poszerzyć ofertę dla naszych uczniów o podobne formy współpracy ze szkołami w innych krajach (m.in. w Holandii). 

Korzystając  z możliwości  pragniemy pogratulować naszym uczestnikom właściwej postawy oraz wykazanych umiejętności językowych przekazując tym samym gratulacje od organizatorów dla Rodziców.

Opiekunowie grupy: Krzysztof Lejwoda, Łukasz Wojciechowski, Dariusz Jasicki