slider
slider
slider
slider

Zapraszamy do I LO i do internatu!

Nasi sławni absolwenci

Honorowi obywatele Puław - absolwenci I Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. A. J. Czartoryskiego

Marian Opania (ur. 1 lutego 1943 w Puławach) – polski aktor teatralny i filmowy, artysta kabaretowy. Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. A. J. ks. Czartoryskiego w Puławach, a następnie PWST w Warszawie (1964).

Bohdan Zadura (ur. 18 lutego 1945 w Puławach) polski poeta, prozaik, tłumacz i krytyk literacki. Debiutował w 1962 na łamach miesięcznika "Kamena". Wieloletni redaktor kwartalnika "Akcent", od 2004 redaktor naczelny "Twórczości". Autor przekładów m.in. z angielskiego,ukraińskiego (antologia Wiersze zawsze są wolne z 2005) i węgierskiego. Został wyróżniony tytułem Honorowego Obywatela Miasta Puławy (2010).
 
Tadeusz Wijaszka (ur. 15 czerwca 1940 w Klementowicach) – polski lekarz weterynarii, doktor habilitowany nauk weterynaryjnych, specjalność wirusologia. Dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego-Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach przez dwie kadencje (w latach 2001–2011), członek Komitetu Badań nad Zagrożeniami Polskiej Akademii Nauk, profesor honorowy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
 
Jan Krzysztof Podgórski (ur. 3 lipca 1956 w Puławach) – polski lekarz, neurochirurg, generał brygady Wojska Polskiego.Tytuł profesorski otrzymał 13 maja 1997, był dyrektorem Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. A. J. Ks. Czartoryskiego w Puławach.
 
Ksiądz Infułat Grzegorz Pawłowski (Jakub Hersz Griner) (urodzony 23 sierpnia 1931 r. w Zamościu) kapłan Archidiecezji Lubelskiej narodowości żydowskiej. Ksiądz Infułat jako żydowskie dziecko ocalony z zagłady, wychowywał się w Puławach u sióstr benedyktynek i tu uczęszczał do szkół m.in. do I LO im. Księcia Jerzego A. Czartoryskiego. Obecnie ks. Grzegorz przebywa w Izraelu i tam prowadzi pracę duszpasterską. Można o nim powiedzieć, że jest wspaniałym Ambasadorem Polski w świecie.
Uchwałę w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Puławy Księdzu Infułatowi Grzegorzowi Pawłowskiemu Rada Miasta Puławy podjęła 23 lutego 2012 r.
 
Naszymi Absolwentami są także:

Danuta Błażejczyk  z domu Cichowska urodziła się w Puławach w 1953 r.  W jednym
 z wywiadów powiedziała, że początkowo nie wiązała swojej przyszłości ze sceną a chciała zostać nauczycielką albo archeologiem. Studiowała na wydziale Filologii Rosyjskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie i na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Zadebiutowała  w zespole 31 mil. Później współpracowała z formacją Fly i zespołem Maryli Rodowicz. W 1985 uzyskała zawodowe uprawnienia estradowe w związku z czym otrzymała propozycje współpracy z Włodzimierzem Korczem i Wojciechem Młynarskim. Efektem ich pracy była piosenka „Taki cud i miód”,  z którą Pani Danuta zadebiutowała w 1985 w Opolu. Wówczas otrzymała Nagrodę Specjalną Jury za indywidualność artystyczną. Rok później zdobyła  Srebrną Lirę na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Bratysławie, nagrodę im. Karola Musioła i Bursztynową Paterę na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Jest założycielką i prezesem Fundacji Apetyt na Kulturę (FAnK), mającej status Organizacji Pożytku Publicznego, zajmującą się promowaniem młodych artystów oraz produkcją ambitnych i ciekawych artystycznie przedsięwzięć
 z dziedziny muzyki, teatru i malarstwa. 25 maja 2011 podczas uroczystości w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego została odznaczona przez ministra Bogdana Zdrojewskiego Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2015 roku obchodziła 30-lecie pracy artystycznej.

Włodzimierz Witold Karpiński (ur. 16 listopada 1961 w Puławach) – Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. A. J. ks. Czartoryskiego w Puławach. W 1990 ukończył studia na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. W 1993 ukończył również studia menedżerskie na Uniwersytecie Warszawskim, a w 2004 studia podyplomowe w zakresie zarządzania funduszami strukturalnymi i prawa Unii Europejskiej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. 

Polski polityk, samorządowiec, chemik, w 2011 sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, od 2011 do 2013 sekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, od 2013 do 2015 minister skarbu państwa. Poseł na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji.

Małgorzata Barbara Sadurska (ur. 3 grudnia 1975 w Puławach) – polska polityk, urzędniczka państwowa i samorządowa, posłanka na Sejm V, VI i VII kadencji, w 2007 sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, od 2015 szef Kancelarii Prezydenta RP.

W 2000 ukończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W 2003 odbyła studia podyplomowe z zarządzania i organizacji w Lubelskiej Szkole Biznesu.  W latach 2002–2005 była członkiem zarządu powiatu puławskiego.

Od 1 czerwca 2007 do 16 listopada 2007 była sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.  7 sierpnia 2015 prezydent RP Andrzej Duda powołał ją na stanowisko szefa Kancelarii Prezydenta RP.

Została wyróżniona Medalem „Za zasługi dla Puław” (2010)

Krzysztof Szulowski (ur. 25 maja 1963 w Janowcu) – polski mikrobiolog i samorządowiec, doktor habilitowany nauk weterynaryjnych, profesor nadzwyczajny Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego, poseł na Sejm VIII kadencji.

Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Puławach, a następnie Wydziału Weterynaryjnego Akademii Rolniczej w Lublinie. Stopnie naukowe w zakresie nauk weterynaryjnych uzyskiwał w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – doktora w 1997 (na podstawie pracy pt. Wartość testu ELISA w diagnostyce brucelozy u zwierząt) i doktora habilitowanego w 2006 (w oparciu o rozprawę zatytułowaną Wartość diagnostyczna metody PCR i jej zastosowanie rezerwuaru pałeczek Brucella u zwierząt). Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących mikrobiologii i diagnostyki chorób zakaźnych zwierząt.

Od 1992 zawodowo związany z PIWet-PIB w Puławach. Objął stanowisko kierownika Zakładu Mikrobiologii i profesora nadzwyczajnego w tym instytucie.

Działacz związkowy, przewodniczył komisji zakładowej NSZZ „Solidarność” w PIWet-PZB. W latach 1998–2010 przez trzy kadencje był radnym powiatu puławskiego, był wiceprzewodniczącym, a w trzeciej kadencji przewodniczącym rady powiatu. Członek Prawa i Sprawiedliwości. W wyborach parlamentarnych w 2015 z listy PiS uzyskał mandat poselski.

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2008).